STEFANO RICCI Monqolustanı kəşf edir
“Mən kəşfiyyatçı olmaq üçün doğulmuşam... Heç bir qərar vermədim. Başqa heç nə edə və xoşbəxt ola bilməzdim”.
Biz SR Explorer missiya proqramının bu fəsli üçün Monqolustanı seçdiyimiz zaman, 1923-cü ildə nəhəng Qobi səhrasında dinozavr qalıqlarını aşkar edən cəsarətli tədqiqatçı Roy Çapman Endryusun sözləri ilə alovlanan cığırla getdik.
Onun “Dünyanın Kənarı” əsərinə qərq olduqdan sonra əzmimiz o qədər gücləndi ki, biz Qazaxıstan Şahinləri Assosiasiyasının təşəbbüslərinə xüsusi diqqət yetirərək, həvəslə “Monqol Qartalı” layihəsində iştirak etmək və dəstəkləmək qərarına gəldik.
Stefano Ricci Payız-Qış 2024-2025 kolleksiyası Tanrıların lifindən, kişmirdən əldə edilən ən yüksək keyfiyyətlə zəriflik konsepsiyasını vurğulayır, itirilmiş kimi görünən, lakin əslində getdikcə daha çox qalan dünyanın tarixini və zamanın yavaş keçməsini qeyd edir. Kolleksiya, materialların misilsiz yüngüllüyü ilə dinamik formalarda kişi modasını yenidən təyin etməyi bacaran brendə xas olan dəbdəbəli zərifliyi gözdən qaçırmadan yüksəlir.
Bizim səyahətimiz ilkin evə, müasir rahatlıqlardan uzaq olan mifik diyara qayıtmaq kimi hiss olunurdu; özümüzlə dərin bir görüş idi. Monqolustan özünü ucsuz-bucaqsız mavi səmanın altında açdı, burada biz yurdlarda çınqıldayan od ətrafında oturub Marko Polo və İbn Bətutə kimi əfsanəvi səyahətçilərin nağıllarını paylaşdıq. Onların hekayələri vasitəsilə biz orta əsrlərdə İpək Yolunun necə canlandığını yenidən kəşf etdik.
STEFANO RICCI ALPHA YARN
Təbiətin ən ekstremal və uzaq ərazilərindən birində, temperatur -50 ilə +50 dərəcə Selsi arasında dəyişdiyi yerdə Daxili Monqolustanda biz dünyanın ən yaxşı kişmirini kəşf etdik: bu gün Stefano Ricci Alpha İpliyi kimi tanınan eksklüziv iplik. Bu heyrətamiz dərəcədə incə, struktur cəhətdən mükəmməl, təbii ağ lif Alaşan Hircus keçilərinin qalın yunun alt qatından gəlir. Lif 13,5 mikron diametrdədir və 10 aydan yuxarı olmayan keçilərdə yumşaq şəkildə və yaz mövsümündə ciddi şəcərə ilə edilən qədim əl daranma texnikası ilə yığılır. İplikdən toxuculuğa, hazır geyimə çevrilmə prosesində kişmirin təbii xüsusiyyətlərini, istehsalın hər bir mərhələsində mütləq keyfiyyəti, üstün termorequlyasiyanı və rahatlığı, ətraf mühit və sosial dayanıqlığa diqqəti ucaldan prinsiplərə ciddi şəkildə riayət edilir. Bütün bu fazalar paltarlara yüngüllük, elastiklik və müqavimət kimi ən yüksək xüsusiyyətlərə çatmağa imkan verir. Yenilik, gözəllik və mükəmməl rahatlığın simvolu olmaq üçün hazırlanmış innovativ məhsul.

STEFANO RICCI Explorer | Mongolia
“I was born to be an explorer... There was never any decision to make. I couldn't do anything else and be happy”.
When we selected Mongolia as the latest destination for this chapter of the SR Explorer mission program, we followed the trail blazed by the words of Roy Chapman Andrews, the intrepid explorer who, in 1923, unearthed dinosaur fossils in the vast Gobi Desert.
Immersing ourselves in his work, Ends of the Earth, solidified our resolve to such an extent that we enthusiastically decided to participate in and support the Mongolian Eagle Project, with a particular focus on the initiatives of the Kazakh Falconry Association.
The Stefano Ricci Fall-Winter 2024-2025 Collection highlights the concept of elegance with the finest quality derived from the fibre of the Gods, the cashmere marking the history and slow movement of time of a world that seems lost but remains in fact ever more relevant. The collection is elevated without losing sight of the sumptuous elegance characteristic of the brand that was able to reinvent menswear couture in dynamic shapes with an unparalleled lightness of materials.
Our journey felt like a return to a primal home, a mythical land far removed from modern comforts; it was a profound encounter with ourselves. Mongolia unveiled itself beneath an endless blue sky, where we sat in yurts around a crackling fire, sharing tales of legendary travellers such as Marco Polo and Ibn Battuta. Through their narratives, we rediscovered how the Silk Road was revived during the Middle Ages.
STEFANO RICCI ALPHA YARN
In one of nature's most extreme and remote lands, Inner Mongolia, where temperature excursions range from -50 to +50 degrees Celsius, we discovered the finest cashmere in the world: an exclusive yarn known today as the Stefano Ricci Alpha Yarn. This amazingly fine, structurally perfect, naturally white fibre comes from the undercoat of the Hircus goats from Alashan. The fibre measures 13.5 microns in diameter and it is collected through an ancient hand combing technique, gently done on goats no older than 10 months of age and with a strict pedigree during the spring season. The process of transformation from yarn to textile, to the finished garment, scrupulously observes principles that exalt the natural characteristics of cashmere, absolute quality in every phase of production, unsurpassed thermoregulation and comfort and attention to environmental and social sustainability. All these phases allow the garments to reach the highest properties of lightness, elasticity and resistance. An innovative product designed to become a symbol of innovation, beauty, and sophisticated comfort.